Čím správně krmit psa

Dnes je pro mnoho lidí pes více než pouhým hlídačem. Pro mnohé z nás jsou plnohodnotnými členy rodiny a snažíme se jim dopřát to nejlepší, aby měli spokojený a dlouhý život. Základem pro to je, stejně jako u nás lidí, dobré jídlo (krmivo). Ovšem je třeba si uvědomit, že co je dobré pro nás, nemusí být dobré pro naše zvířecí miláčky. Stále více lidí chodí  s pejsky do ordinace s průjmy a zvracením. Spousta jich navíc trpí obezitou – ano, i zvířata trpí tímto ne moc vzhledným a bohužel i nepříjemným problémem. Jak a čím tedy správně krmit?

Možností je hned několik. Na trhu je velké množství komerčních krmiv (granule, konzervy), další možností je krmení syrovou či vařenou stravou. Začněme barfováním. Barf je krmení syrovou stravou, která se může skládat ze svaloviny, orgánů, kostí, nepasterizovaného mléka a syrových vajec. Nevýhodou tohoto stravování je celková nevyváženost živin, vitamínů, minerálů a hlavně vápníku. Tento typ krmení je nevhodný zejména u rostoucích psů, tedy štěňat. Následkem mohou být nedostatečně vyvinuté kosti, zlomeniny a deformace, dále infekce a parazitózy. Hrozí nakažení bakterií E. Coli a salmonelou, která se nejčastěji vyskytuje v kuřecím mase. Další riziko představují kosti, které se mohou zaseknout v trávicím traktu. Pokud se pro tuto možnost rozhodnete, je nutné zvířatům dodávat vitamíny a minerály formou veterinárních potravinových doplňků.

Mnoho lidí si myslí, že když je pes příbuzný s vlkem, tak se musí krmit pouze masem. Pes není vlk. Vlivem domestikace se potřeby psů změnily. Pokud i přesto odmítají komerční krmiva, je zde druhá varianta, strava vařená. Oproti syrové má určité výhody, např. vyšší stravitelnost některých živin. Též se dá použít i při léčbě zažívacích potíží. S vyvážeností vařené stravy navíc může pomoct výživový poradce. Granule a konzervy, další možnost stravování. Jsou dostupné v mnoha variantách, méně či více kvalitních, levnějších i dražších. Důležité je sledovat složení, kde by na prvním místě mělo být maso a ne rostlinné produkty. Jedná se o nejjednodušší způsob jak krmit vyváženou stravou.

Pes není člověk. Zapomeňte na čokoládu, sýr, oříšky, klobásy, slané a kořeněné jídlo. Věnujte tomuto více času, nenechejte se obměkčit rádoby smutnýma psíma očima (a že to pejsci umí) a budete mít zdravého a prospívajícího mazlíčka.

Visit Us On FacebookVisit Us On Instagram