Kastrace koček

Důvodů pro kastraci koček může být hned několik. Tím prvním a hlavním je samozřejmě zamezení zabřeznutí. Kastrace jinak také „ovariektomie“ či „sterilizace“ není nikterak náročný chirurgický zákrok, který navíc dodá vaší kočce lepší psychickou pohodu. Tím, že bude omezen přísun pohlavních hormonů, kočka nebude mít potřebu toulat se, říje u ní bude potlačena. To má za pozitivní následek také snížení výskytu některých nebezpečných chorob, které se přenáší právě stykem s cizími kočičími jedinci.

U samičky slouží kastrace také k vyloučení možnosti vzniku rakoviny vaječníků, dělohy a mléčných žláz. U kocoura zase kastrací omezíte jeho nervózní chování v období říje. Obzvláště nepříjemné je třeba značkování kocourů močí, což v bytě rozhodně kvitovat nebudete.

KDY KASTROVAT KOČKU  ?

Samici můžete vykastrovat již před obdobím první říje (mrouskání),  ale obecně je spíše doporučováno kastrovat až po první říji, po dosáhnutí pohlavní dospělosti. Stále se objevuje názor, že kočka by měla alespoň jednou za život zabřeznout, ovšem je již odborně dokázáno, že je to nepravda. Pravdou je spíše opak, kočky s kastrací se dožívají vyššího věku, jsou celkově spokojenější a zdravější. Pohlavní dospělost kočičí samičky nastává kolem půl roku života, kastraci tedy provádíme nejlépe již v tomto čase. Později lze kočku kastrovat kdykoliv.

KDY KASTROVAT KOCOURA ?

Doporučený věk pro kastraci kocourů je trošku později, což je dáno samozřejmě o něco později přicházející pohlavní dospělostí. Na rozdíl od kočky, kocour je pohlavně dospělý zpravidla v 10. až 12. měsíci svého života. Pozor, předčasná kastrace může vést k nečekaným hormonálním poruchám, změně vzhledu nebo dokonce k urologickým potížím, proto lépe později než předčasně.

PÉČE PO KASTRACI

Po kastrování dejte svému domácímu mazlovi trochu času na rekonvalescenci. Kocouři sice nevyžadují tolik péče jako kočky, u kterých je především důležité hlídat aby si nelízaly ránu po zákroku. Probouzení po narkóze by mělo být pokud možno pomalé a opatrné. Zvíře může být dosti zmatené, proto mu zajistěte pohodlný a také bezpečný pelíšek. Tak aby nedošlo k pádu nebo podobným komplikacím. Krmení můžeme nabídnout až po plném nabytí vědomí a po malých dávkách, abyste zamezili zvracení. Při šití vnějšími stehy se stehy vytahují zhruba po týdnu při kontrole u veterináře.

CO SE ZMĚNÍ

Chování kočky po kastraci je klidnější, kocouři nejsou agresivní. Je to způsobeno omezením přísunu pohlavních hormonů. Ovšem pozor, jsou tu také některá relativní negativa. Především je to ztloustnutí, které takto ošetřeným kočkám hrozí. Po kastraci jsou lenivější, mají větší chuť k jídlu. Co to znamená pro Vás chovatele? Tak především velmi pečlivě hlídejte kočičí jídelníček, zajistěte svému mazlíčkovi co nejvíce pohybu. Po vykastrování jsou kočky mnohem přítulnější nejen k dospělým, ale také k dětem.

CO INTELIGENCE ?

Diskutuje se o tom, zda nemá kastrace negativní vliv na intelekt a učenlivost kočky. Zdá se ale, že tato obava je neoprávněná. Ba naopak, uvědomme si, že kastrovaná kočka chce být mnohem více v kontaktu se svým majitelem a pánem, proto se může také snáze učit.

VÝHODY KASTRACE

  • Kočky nebudou produkovat samičí hormon estrogen a tím se zamezí říji a pohlavním stykům
  • Zamezuje možnost březosti u koček
  • Kastrace je prevencí chorob, například rakovina vaječníků a dělohy.
  • Snižuje pravděpodobnost rakoviny struků.
  • Je prevencí nežádoucích koťat a jejich často neblahého osudu
  • Z výše popsaných důvodů se kočky dožívají průměrně vyššího věku

NEVÝHODY KASTRACE

  • Zvyšuje riziko obezity,kočky jsou klidnější a mají větší chuť k jídlu, podle toho je třeba sledovat a případně upravit jídelníček
  • Snižuje celkovou úroveň aktivity koček (ne vždy je to postřehnete).
  • Možné pooperační komplikace spojené s olizováním rány či roztržení stehů. Je třeba sledovat.
  • Znemožňuje pochopitelně chov

KRMENÍ PO KASTRACI

Už jsme zmiňovali, že po kastrování má kočka tendenci přibírat na váze. Lepší než řešit problém v podobě obezity až když nastane, je prevence spočívající ve výběru vhodného krmení. Existují dokonce specializovaná krmiva s nižším obsahem tuků, která jsou také šetrná k vylučovacím orgánům. Zamezí velmi dobře vzniku urologických potíží, které jsou jedním z největších rizik.

KASTROVAT ČI NEKASTROVAT ?

Už máte jasno? Nebo ještě váháte, zda k tomuto často nezbytnému zákroku přistoupit? Pak zvažte všechna pro a proti, tedy početnost vrhu, vnější prostředí a klima, možnosti krmení, nebezpečí toulání, agresivitu jedince a další faktory. Kastrace není vhodná u chovných plemenných kocourů a koček, dále u jedinců, kterým hrozí zdravotní komplikace, případně u koček, které žijí ve větší sociální skupině, kde mají dominantní postavení.

Visit Us On FacebookVisit Us On Instagram