Obojek pro psy

Na toto téma je spousta názorů a diskuzí. Nebudeme psát, co je lepší, pouze se pokusíme shrnout fakta a pak je už na každém, jaký si udělá obrázek a čemu dá přednost. Nejdříve k obojkům. Obojek bývá často upřednostňován. Lépe a rychleji se nasazuje, nemusíte se tedy potýkat s tím, jakým způsobem ho nandat jako u postrojů. Údajně je obojek lepší i z hlediska výcviku, prý se pejsci rychleji odnaučí tahat za vodítko. Právě s taháním bývá nejčastější problém. Páníčci mají ve zvyku s vodítkem škubat, aby dali najevo, že takhle ne, takhle to nepůjde. Pejsci jsou z toho obvykle akorát víc ve stresu a tahají dál, kolikrát s větší vervou. Páníček pak s větší vervou škube vodítkem. Je to jako začarovaný kruh. Bohužel, tahání a škrcení mívá za následek zdravotní komplikace. Poškozením kůže a průdušnice to začíná. Nejčastěji ovšem dochází k poranění páteře, což je samo o sobě dost výmluvné. V tomto případě je dobré zkusit zvážit možnost postroje. Síla a tah pejska se rozloží na větší plochu, nic netlačí na krk a pejsek se nedusí, je více v klidu. Obecně je postroj vhodný zejména k malým a středně velkým psům. Doporučují se pro ně tzv. krátké postroje, které končí zhruba v půlce zad. Pejsek do tahu nevloží tolik síly. Vhodné jsou právě na procházky a venčení. Existují i dlouhé typy popruhů, které se používají u větších psů, hlavně na různé sporty např. canicross.

Obojky i popruhy mají využití i u koček a vesměs je to stejné jako u psů. Obojky slouží na parádu, ale jsou dobré i v případě zmizení, jelikož na ně lze připnout přívěšek s adresou. Rolničky a podobná cinkrlátka z obojků sundejte, asi nikomu by se nelíbilo, kdyby mu neustále něco zvonilo u ucha. Kočičí obojky jsou dělané s bezpečnostním zapínáním. Když se kočka někde o něco zahákne, třeba o větev, obojek se rozepne a kočka tak nezůstane uvězněná. Postroje využijí spíše majitelé domácích kočiček, je vhodný na venčení, bezpečnější než obojek. Jen je nutné na něj kočku postupně navyknout.

Na závěr, je jedno, zda jste pro obojky nebo pro postroje. Hlavně sledujte, co vám říká samotné zvíře, sledujte chování, řeč těla. Každé zvíře je originál a každému bude vyhovovat něco jiného. Občas to znamená, že vyzkoušíte mnoho obojků a popruhů, než narazíte na to pravé. Důležité je, aby se cítil pohodlně Váš mazlíček, pak budete spokojení i Vy.

Visit Us On FacebookVisit Us On Instagram