Psí kašel

Chraňte svého pejska proti vysoko infekčnímu psímu kašli!  Stačí jen kapička do nosu. 

Chodíte do psího parku? Na cvičák, na výstavy, svody, bonitace? Anebo umísťujete svého pejska do psího hotelu? Tak má váš pejsek vysoké riziko nakažení. Psí/Kotcový kašel je v populaci běžný a je velice infekční. U mladých a starých zvířat může onemocnění probíhat i vážně, u malých štěňat může dojít až k ohrožení života.

Stačí jediná „kapička“ do nosu této intranazální vakcíny. Není potřeba se přeočkovávat za 3-4 týdny. Imunita drží rok. Pejsek je chráněn proti baktérii Bordetelle už za 72 hodin a proti viru parainfluenzy za 3 týdny. Aplikace je neinvazívní a nebolestivá.

Toto očkování je možné kombinovat s klasickým ročním očkováním, pokud se použijí vakcíny od stejného výrobce, jinak pro jistotu  počkat 3-4týdny po předchozím očkování. 1. očkování je možné od 4. týdnů věku.

Kdy neočkovat: Pokud jeví pejsek jakékoli příznaky onemocnění, nebo má sníženou imunitu (onkologičtí pacienti, léčba kortikoidy při autoimunitních onemocněních…), anebo když je v domácnosti štěně/kotě mladší 4 týdnů, nebo zvíře s velice slabou imunitou.

Moje osobní zkušenost: Byla jsem jedno léto se svojí Labradorkou na týdenní dovolené a výcviku, kterou organizoval Slovenský retriever klub. Byla tam i moje známá z cvičáku z mého města ze svým dospělým pejskem a malou 2-3 měsíční labradorkou Elly. Dovolená byla skvělá. Když jsem se vrátila, mojí fenku dráždilo na zvracení, sem tam i zvracela, kašlala, nemohla si pořádně oddechnout, stále ji něco dráždilo. Veterinář ji dal léky a za pár dní byla v pořádku. Známá se vrátila se stejným problémem. Její pejsek s chorobou bojoval trochu déle než moje fenka, uzdravil se.  Štěňátko mé známé to však nezvládlo. Malá Elly umřela. To, že se téměř všichni vrátili z dovolené s podobným problémem, jsem se dozvěděla na jiné klubové akci. Následně bylo na členské schůzi schváleno povinné očkování proti této nemoci pro každého pejska, který se chce zúčastnit jakékoli klubové akce. Aby se podobně nepříjemná věc, pro maličkou Elly a její rodinu tragická, už tak lehko nezopakovala. Zejména když je prevence tak jednoduchá.

Je dobré nechat svého pejska proti vysoko infekčnímu psímu kašli očkovat.                                                                                       

U nás ve Wellpetu standardně máme vakcínu Nobivac KC.

Visit Us On FacebookVisit Us On Instagram